Návod na ušití praktické nákupní tašky

Rádi byste si ušili něco hezkého, snadného a přitom ekologického a praktického?


Připravila jsem si pro Vás skládací nákupní tašku, na kterou můžete využít i menší zbytky, které už jsou na jiný projekt příliš malé.


Na šití si připravte:
Na 2 kusy nákupní tašky si připravíme 4 obdélníky bavlněného plátna o rozměru 40x45cm, pruhy na stahovací tunýlek a uši na 2 tašky 4 kusy o rozměru 6x30cm a 5x60cm. Uši můžete podle potřeby zkrátit či prodloužit.


Níže materiál na tunýlek a uši na jednu nákupní tašku.Všechny velké obdélníky poskládáme na sebe tak, abyste vždy odřízly správný roh, tedy srdíčková látka má ruby k sobě, fialová líce k sobě. Jde o to, abychom neuřízli protilehlé rohy, neskládejte tedy látky po páru rubem, nebo všechny lícem k sobě.


Nikdy nesmíte mít 4x líc, nebo 4x rub otočený nahoru!


Úhel řezu je 45° a délka řezu cca 34cm. Na naměření úhlu použijeme pravítko na patchwork a rohy odřízneme kolečkem.
Já mám krátké pravítko, tak jsem si linii podle úhlu naznačila a pravítko posunula, abych roh odřízla najednou.


Zde ukázka odříznutí rohů.Vybereme si, jakou barevnou kombinaci budeme šít, já dělám srdíčkový vršek a fialový roh. Zbytek odkládám na druhou tašku.
Nyní vezmeme kratší pruhy, na okraji 2x založíme a prošijeme rovným stehem.
Ušitý proužek přehnu napolovic po délce a přiložím k odříznutému rohu. Na takto připravený tunýlek přiložím roh, podle potřeby našpendlím, nebo nasvorkuji a prošiji rovným stehem.
Špendlíky mám jen z vrchní strany, ty pomocné, které držely tunýlek jsem při špendlení odstranila.
Z rubu šev začistítm entlem a z lícové strany prošiji dekoračním stehem (kdo nemá, použije rovný steh), aby se tunýlek skládat k větší části tašky.


Při šití mi přebyde kousek látky na větší části tašky, odříznu jej pomocí pravítka a řezacího kolečka tak, aby vznikl obdélník.
Stejným způsobem ušiji druhou část tašky.Oba díly na sebe položím tak, aby šev trojuhelníčku seděl na sobě, prošiju rovným stehem a začistím entlem.Nyní si ušijeme uši, přeložíme dlouhý pruh látky v polovině, okraje zahneme do středu a prošijeme v kraji. Ucha před prošitím vypadají jako složený šikmý proužek, jen nejsou střiženy našikmo.Před šitím je dobré si ucha zažehlit, našpendlit či nasvorkovat, lépe se šijí.Naměříme a umístíme uši, já je mám 9cm od středu tašky. Před šitím horního lemu si uši přišijeme, aby nám necestovaly.
Nyní začistíme horní lem tašky, uděláme dvojitou záložku a prošijeme v kraji rovným stehem, uši ohybáme spolu s látkou. Zde skvěle využijete volné rameno stroje. Opět pro pohodlnou práci můžeme lem zažehlit, nasvorkovat či našpendlit.Uši ještě ohneme nahoru a prošijeme horní lem u vrchního kraje tašky, zpevníme tak uši a ty při nošení nepřetáčejí horní lem tašky ven. Opět můžeme prošít ozdobnými stehy. Máte-li méně divokou látku, vypadá prošití hezky multicolor nitěmi.


Nyní připravíme oděvní šňůru, musí být o kousek delší, nežo roh tašky, já mám cca 70cm, aby šel udělat uzlík, případně navléci brzdička.Tak a máme navlečeno a zauzlíkováno, nezbývá, než tašku hezky sbalit a třeba někomu darovat.

Takže šití zdar a s chutí do toho.
Pochlubit hotovými taškami s můžete na našem facebooku!

Obrázek
Vytvořeno08.05.2022
Výrobci
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení