Návod na ušití vánočního prostírání

Na ušití vánočního prostírání budete potřebovat plátno s vánočními vzory dle vlastního výběru, ideální pro kontrast je střídat světlou a tmavou barvu, lépe tak vynikne sešívaný vzor. Dále pak termolín nebo sakon na střední vrstvu, ladící šikmý proužek a velkou dávku trpělivosti.


Z látek potřebujeme jeden vzor na středový obrazec, může být čtverec či obdélník. V návodu má středový díl rozměry 20x20cm  a 20x30cm. Dále 5cm široké pruhy látek alespoň ve 2 barvách, na 2 prostírky jsem spotřebovala 6 vzorů, vždy 2x5cm pruh, ještě zbylo na další sešívaný projekt.
Vezmeme středový díl a na jednu z jeho stran přišijeme vybraný proužek. Šijeme "na patku" s jehlou ve středové poloze. Šijete-li raději s 1/4 patkou na patchwork, můžete ji použít.
Pruhy přišíváme na 2 na sebe kolmé strany a zažehlujeme po každém přišití (obrázek níže), nebo můžeme přišívat na protilehlé strany, tam stačí zažehlit oba proužky najednou.


 


Oba švové přídavky sežehlujeme vždy směrem ven od středového dílu.Postupně přišíváme a sežehlujeme, čím pečlivěji sešijeme a vyžehlíme, tím hezčí bude výsledek.
Po sešití 4 proužků kolem obrazce jsem si proužky ještě seřízla pomocí pravítka na patchwork a řezacího kolečka, aby měly všechny stejnou šíři, tady konkrétně jsou 4cm od švu.Postupně sešíváme obrazec do velikosti, kterou požadujeme.
Hotový top podložíme termolínem nebo sakonem a na zadní stranu dáme plátno. Termolín a zadní stranu střihneme o kus větší, než sešitý top.Všechny 3 vstvy sešpendlíme, nebo sestehujeme a dle libosti prošijeme na stroji. Na prostírání mám prošitý každý čtverec dokola po jedné straně švu.


Tak a máme skoro hotovo.Kompletně prošitou prostírku si ořízneme do přesného tvaru, řežeme všechny vrstvy najednou.Lemovat a zakončovat můžeme různými způsoby, u první prostírky jsem zvolila přišití šikmých proužků z rubové strany kvůli napojení v rozích. Odstřihla jsem růžky, aby se mi lépe skládaly, ale nakonec by to nebylo potřeba.


Takto vypadají našité proužky z lícu prostírky.Proužky si sežehlíme a našpendlíme, budou se nám lépe přišívat.


 


Tak a ještě hotové prošití z rubové i lícové strany.
Druhou prostírku jsem lemovala šikmým proužkem, aby se nám pěkně napojoval, přiložíme si jej takto k prostírce a začneme šít v místě, kam ukazuji prstem. Před došitím do rohu si naznačím linii, po které šikmý proužek odšiji až do kraje.

Postupně odšijeme všechny rouhy a kousek za posledním rohem dokončíme šití tak, abychom měli dost místa šikmý proužek sešít.Konce sikmého proužku si přeložíme přes sebe, konec jednoho z proužků bude uprostřed abychom měli dost místa na sešívání.
Na spodním proužku si naznačím, kde mi končí proužek vrchní. K této linii si nakreslím ještě jednu, bude o šíři šikmého proužku napravo. Mezi těmito dvěma liniemi odšijeme sešití konců šikmého proužku.Konce po sešití zastřihneme na cca 5mm od švu a rozžehlíme do stran. Proužek došijeme kolem celého obvodu, otočíme na lícovou stranu a přišijeme.Obrázek
Vytvořeno28.11.2022
Výrobci
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení