Návod na ušití pastelkovníku

Mezi oblíbené dárky patří dnes pro spoustu lidí ručně a s láskou vyrobený poklad.


Připravila jsem si pro Vás návod na veliký pastelkovník.Do tohoto penálu se vešla velká sada 72 pastelek + k tomu 24 progresek, rozmývací štětce a ořezávátka, ještě několik kapsiček zůstalo volných, to pro nejoblíbenější kousky nové majitelky.Nejprve seznam věcí, které budeme potřebovat:
bavlněné plátno
decovil 390g
vliesofix
lemovací pruženku
pruženku o šíři 2cm
šicí nitě unipoly 120
spirálové zdrhovadlo dělitelné (nedělitelné by také stačilo, ale nedělá se v potřebné barvě a šíři zubů)


Nejprve jsem si na řezací podložce za pomoci řezacího kolečka a pravítka na patchwork připravila 3 obdélníky látky, 2 na klopy a jeden na samotné tělo penálu.


Na tělo byl rozměr plátna 48x62cm a na klopy 57x22cm.
Tyto díly jsem vyztužila decovilem a přižehlila žehlícím lisem (kdo nemá, může použít žehličku).
Decovil byl střižen na tělo 48x31 cm a rozdělen na klopy a střed. Středový pruh je široký 3cm, klopy jsem mírně seřízla tak, aby vznikl malý odstup decovilu od sebe v místě, kde se penál bude přehýbat. Níže na fotu tělo penálu.


tělo penálu


A tady je vidět klopa.Rozměr decovilu 28,5x21cm, opět z tohoto dílu uřízlý 1cm proužek pro lepší ohýbání klopy, který jsem s malým odstupem nažehlila. Okraj klopy zůstává bez výztuže, aby se lépe všíval pod zip a lemovací pruženku.Nyní začneme přišívat jednotlivé kapsičky na pastelky. Nejprve jsem si vyzkoušela, jak budu muset pruženku navolnit a jakou pomůcku k tomu použít.
Tréninkovým materiálem byl odřezek decovilu nažehlený na kousku plátna.
Před šitím jsem si na látce nakreslila zančkovací tužkou linii, ke které jsem gumičku přikládala, vyzkoušela jsem, která patka bude nejlepší a jaká poloha jehly ideální a pak rovnou šila, protože značení odstupu jednotlivých kapsiček jsem stejně pod patkou neviděla.


Postup šití byl následující, označila jsem si pouze linii, ke které jsem přikládala pruženku. Dále jsem naznačila místo všití pro první a poslední kapsičku na pastelku, tato byla 1cm od každého okraje.
Ušila jsem prvni stranu kapsičky, posunula látku, zapíchla jehlu na stroji do látky, vytáhla jsem velkou ruční jehlou (nebo čímkoli, co se nám osvědčilo při šití testovacích kapsiček) kokusek pruženky, srovnala pruženku podle nakreslené čáry, spustila patku a prošila raději 2x tam a zpět a zapošila.
Následně jsem postup opakovala, posunout, zapíchnout jehlu, vytáhnout kapsičku, srovnat podle čáry, spustit patku a přišít.
Nitě mezi jednotlivými kapsičkami jsem odstřihala až po ušití a to jen z lícové strany. Příště bych po rubu látky šila nití, co odpovídá látce a ne kapsičkám, nit mírně prosvítala.


!!POZOR šijte pouze na jedné vrstvě látky a decovilu, aby pak penál byl hezky začištěný a nebylo vidět šití!!


šití pruženky


Tady vidíte připravené tělo i klopy, ještě před žehlením a zaoblením rohů. Na velkém penálu jsem nešila na jedné straně kapsičky až do kraje, udělala jsem několik větších kapsiček na ořezávátka.


pastelkovník


Obě klopy i tělo penálu jsem po ušití ještě zpevnila ovoustranným vliesofixem a přižehlila k sobě, aby výsledek byl opravdu pevný.
Zaoblila jsem rohy a zůžila spodní část na klopách, aby se mi lépe všívaly a penál šel po složení dobře zapínat.
klopa
Na fotu vidíte prošívání těla penálu podle vykreslené linie.


prošití klopy


Následně jsem obě klopy obšila lemovací pruženkou. Pomocníkem mi byl téměř celou dobu Brother IS955.
Lemovací pruženku přišívám drobným entlem, ani u penálu jsem to nedělala jinak.


klopy


Nyní máme tělo i klopy připraveny a je načase přišít je k sobě. Klopy jsou obšité a začištěné, tělo ještě ne.
Klopy jsem přišila entlem, to proto, aby bylo šití širší a všití zipu snadnější.


pastelkovník


pastekovník


pastelkovník


Nyní ještě zaoblíme rohy těla penálu, to aby se lépe všíval zip a penál se dobře zapínal.Zip jsem nestehovala, na přichycení jsem použila svorky na látku, lépe se mi s nimi pracovalo, penál s decovilem je pevný a stehování by bylo náročné.
Fousy zipu, které na fotce níže přečnívají ven jsem po přišití zipu odstřihla podle okraje penálu, aby se lépe obšíval lemgumkou.


zip


Zde vidíte svorkami uchycený zip na konci.


zip


Zip jsem přišila co nejvíce v kraji, přes zip budeme ještě všívat lemovací pruženku pro začištění.


šití zipu


Nyní naměříme a připravíme si lemovací pruženku, střihla jsem ji menší cca o 10cm, než byl obvod těla penálu a sešila ji. Před šitím jsem ji opět přichytila na několika místech svorkami na látku, abych ji měla pravidelně napnutou.


sešití lemgumky


sešití lemgumky


Sešitou lemovací pruženku je nyní třeba přiští podél celého těla penálu.
Pokud měníte stroje podle toho, co šijete, tak v tuto chvíli už mi byl pomocníkem Gritzner Tipmatic 6122, prošije silnější materiály a v této síle se mi na něm šilo lépe.


Opět jsem přišívala kolem dokola celého penálu entlem. Tady už je vidět zakončení zipu.


konec zipu


Na druhé straně jsem zip zakrátila a konec schovala pod obdélníček látky, příště bych jej začistila jinak a ještě před jeho všitím, dělalo by se mi to lépe.
Zip je ještě přišit od obdélníčku do kraje, aby se mi lépe zapínalo.Tak a hotovo, nové majitelce se penál moc líbil a já přikládám ještě pár snímků.


pastelkovník


pastelkovník


Obrázek
Vytvořeno13.08.2018
Výrobci
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení