Návod na japonský balonek

Chcete mít vlastnoručně dělanou, originální a jedinečnou didaktickou hračku nejen pro děti? Zkuste ušít japonský balonek.


Není to tak složité, jak to na první pohled vypadá, doba výroby balonku je cca 2-3 hodiny dle šikovnosti švadleny.
Hračka spolehlivě zaujme miminko, starší dítě, ale i naše seniory, kteří si otáčením dílků hotového míčku, či skládáním hlavolamu cvičí jemnou motoriku rukou.

Na balonek budeme potřebovat 1 či více barev bavlněného plátna.
Při výrobě dvoubarevného míčku o velikosti cca 20cm potřebujeme 20cm látky v šíři 140 cm na střed, dalších 10cm látky na čočky, duté vlákno-rouno na plnění, postačí 1m v šíři 160cm, na spojení dílků hlavolamu polyesterovou šňůru a plnící vidličku.

Můžeme použít také různé odstřižky, ale střihání pak bude časově náročnější.

Nejprve si vyrobíme střih na balonek, k tomu postačí pravítko, tužka a kružítko a tvrdší papír o velikost A4.
Narýsujeme si 2 kolmice, na každé z nich si naznačíme od středt kolmic vzdálenost a.
Tato vzdálenost je poloměr výsledného balonku, v našem případě 10cm.
Ideální velikost je 6-12cm, aby míč nebyl příliš veliký, ale zároveň šel dobře šít.
Do narýsovaného bodu zapíchneme kružítko a uděláme část kružnice, opakujeme na druhé straně a vznikne nám čočka.
Poté narýsujeme přímku dlouhou cca 20cm, na ní ve středu kolmici a uděláme půlkruh.

Takto vypadá šablona na míček, budeme střihat půlkruhy z širšího pruhu látky (v případě přehnutí látky na polovic postačí jako šablona 1/4 kruhu) a čočky z užšího pruhu látky, případně použijeme různé odstřižky.


Tak a máme nastřiháno 12x půlkruh a 12x čočku.Zbývá nastřihat malé 11x 5cm a 2x 15 cm kus polyesterové šňůry a můžeme šít.
Položíme čočku na půlkruh a cca 0,5-1 cm začneme šít.Do špičky vložíme nejprve velký kus polyesterové šňůry a do dalších dílů 11 malých šňůrek, zbyde 1 dlouhá, kterou všijeme až na konci.
Dílek otočíme a obšijeme ještě druhou kulatou část na sebe.
Poté si ještě zůžíme plnící otvor, postačí nechat na otočení a plnění cca 2cm, abysme nemuseli pak zašívat tak velký kus venkem dílku.Tak a takhle vypadá ušitý dílek před a po otočením.
Po ušití a otočení všech dílků začínáme plnit natrhaným rounem za pomoci plnící vidličky. Dílky musí být hodně pevné, aby míček byl pevný, držel tvar a šel otočit.
Dílky plnímě postupně, nejprve ten s dlouhou šňůrkou a při jeho zašívání vložíme šňůrku dalšího dílku nahoru k čočce tak, aby byly dílky pospojované.

Šít můžete na šicím stroji, nebo v ruce. Šití strojem vyžaduje zručnost švadleny, plně nacpané dílky se pod patku dostávají poměrně těžko, pomoci si můžeme špendlením či stehováním, výsledek strojového šití není tak hezký, ale je oproti ručnímu šití pevný.
Chceme-li míček uhlazený a dirky po plnění neviditelné, šijeme ruční jehlou matracovým stehem.

Takhle to vypadá, když máte ušitých všech 12 dílků. Při zašívání posledního všijeme zbylou dlouhou tkaničku, aby byl míček jak svázat.Zbývá jen balonek poskládat, je to hlavolam.

Hotový balonek má vypadat takhle, ale děti si jej mohou upravit libovolně na ježka otočením jednotlivých dílků, cvičí tak jemnou motoriku rukou.
Zatím jsem balonků ušila 6 a vždy udělali obdarovaným velkou radost.

Na Vaše četná přání dáváme návod, jak balonek složit.


Na každém konci odpočítáme 3 dílky a za třetím dílkem překroutíme.Vzniklé kolečko je potřeba opět překroucením rozdělit na 3+3 dílky.


Jeden z volných konců vezmeme a prostrčíme 2 dílky otvorem uprostřed jedné z trojic tak, abychom
vytvořili další trojici..
Nyní vezmeme oba volné konce a překroutíme, vznikne dal další trojice.Vezmeme volný kus, na kterém zůstaly 2 dílky a opět protáhneme tak, aby vznilka na míčku další trojice.
V tuto chvíli už je téměř hotovo.Zbývá už jen protáhnout šňůrku do posledního volného místa tak, aby vznikl balonek,
přiložit druhý konec se šňůrkou a svázat.

Obrázek
Vytvořeno13.08.2018
Výrobci
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení